Wyświetl większą mapę
Home / Rozwijanie zainteresowań

Rozwijanie zainteresowań

W ramach rozwoju zainteresowań prowadzimy kreatywną działalność ukierunkowaną na wyposażenie wychowanka w konkretne umiejętności i kompetencje. Zajęcia mają postać doświadczeń kulinarnych, sportowych i plastycznych. Stawiamy na rozwój, odkrywanie potencjałów uczestników i ich talentów. Każde zadanie, przed którym staje wychowanek jest niezbyt skomplikowane i gwarantuje sukces. Zajęcia stanowią podłoże do pracy nad rozwiązywaniem trudności w nawiązywaniu prawidłowych relacji interpersonalnych, służą obniżaniu napięć emocjonalnych, pobudzaniu wyobraźni i kreatywności oraz poszukiwania nowych rozwiązań. Pomagają jednocześnie poznać samego siebie i innych, zmierzyć się ze swoimi słabościami, ujawnić swoje pragnienia, uczucia i mówić o swoich potrzebach. Pozwalają poczuć się dostrzeżonym, docenionym i szanowanym, a także uwierzyć w swoje możliwości. Kształtują także umiejętność pracy w grupie dając możliwość odnalezienia w niej swego miejsca. Kreatywna działalność jaką proponujemy uczestnikom pozwala na zdobycie wielorakich doświadczeń, rozwija praktyczne umiejętności w różnych dziedzinach życia.

Kliknij na zdjęcie by dowiedzieć się więcej.

 

Warsztaty kulinarne MOS

Zajęcia kulinarne, które prowadzimy w naszym Ośrodku mają przede wszystkim na celu wykształcenie praktycznych umiejętności kulinarnych, które niezbędne są w dorosłym życiu. Te umiejętności to nie tylko wykonanie konkretnej potrawy, która ma swój walor estetyczny i smakowy. Zaczynamy od nabywania umiejętności bezpiecznego posługiwania się sprzętem gospodarstwa domowego, uczymy się racjonalnego i ekonomicznego gospodarowania produktami, kształtujemy też umiejętność pracy w grupie, budujemy wspólnotę. Nieustannie też przypominamy sobie o zasadach „savoir Vivre” i kształtujemy nawyk kulturalnego zachowania się przy stole. Ważnym i jednym z podstawowych celów zajęć kulinarnych jest również poznanie zasad zdrowego żywienia oraz umiejętność przygotowywania posiłków wedle tych właśnie zasad. Każdy z nas przecież doskonale wie, jak duże w obecnych czasach znaczenie  dla naszego zdrowia i funkcjonowania ma sposób odżywiania. Na zajęciach poznajemy smaki nie tylko kuchni polskiej, ale również obcujemy ze smakami charakterystycznymi dla kuchni z różnych stron świata. Ciekawym doświadczeniem jest również odkrywanie tradycyjnych, prostych potraw w zupełnie nowej odsłonie. Każdy z uczestników zajęć, oprócz nabywania podstawowych umiejętności ma również okazję wykazać się talentem kulinarnym. Dla niektórych, zajęcia te, są początkiem kulinarnych zainteresowań. Zainteresowanie, które przeradza się w pasję może również stać się sposobem na życie.

 

 Zajęcia sportowe
W trosce o wszechstronny rozwój naszych podopiecznych, stworzyliśmy w bursie warunki do uprawiania sportu. Nasi uczniowie mają możliwość korzystania z basenu. Odwiedzamy też sąsiednie szkoły i korzystamy z ich sal gimnastycznych. Posiadamy własną siłownię i piłkarzyki. W sezonie letnim urządzamy wycieczki piesze i rowerowe.

 

 

Zajęcia plastyczne mają na celu budowanie pozytywnej postawy wychowanków wobec sztuki i jej wytworów, tworzenie możliwości do podejmowania samodzielnych działań twórczych, zwiększanie wrażliwości estetycznej i ekspresji a w szczególności rozwój kreatywnego myślenia i zdolności manualnych. W ramach zajęć wychowankowie zapoznają si e z takimi technikami jak: Paper Mache, Origami, tworzenie z masy solnej, modeliny termoutwardzalnej, rysunek suchymi pastelmi, decoupage, Kirigami, Strng Art i inne. Zajęcia plastyczne obejmują nie tylko tematykę sztuki, ale powiązane są również z takimi tematami jak: profilaktyka uzależnień, rozwijanie czytelnictwa, rozwijanie podstawowych umiejętności społecznych takich jak: empatia, asertywność, współpraca, dobra komunikacja, zdrowa rywalizacja itp. Zajęcia te mają na więc celu nie tylko zapoznanie ze sztuką, ale również wskazanie innych istotnych dla poprawnego funkcjonowania w społeczeństwie treści. Dodatkowo, wychowankowie tworząc, poszerzają swoją wiedzę dotyczącą kultury i tradycji (poznają obyczaje świąteczne, wykonują ozdoby itp). Taka forma zajęć pozwala pobudza do myślenia, rozwija wyobraźnię, nie daje gotowych rozwiązań, nie narzuca interpretacji, utrwala przekonanie,że nie istnieje jakiś jeden dobry sposób wykonania zadania, natomiast liczy się własna inwencja i pomysłowość. Chodzi tu głównie o doskonalenie zdolności wartościowania, ingerowania i zmieniania swego otoczenia.

Top
Zmień wielkość czcionki
tryb kontrastu